Termografia i spektometria w podczerwieni. Zastosowania przemysłowe. Nowa monografia profesora Bogusława Więcka i współautorów |
Poniedziałek, 22.05.2017 08:52 |
Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się w kwietniu bieżącego roku monografia autorstwa Bogusława Więcka, Krzysztofa Pacholskiego, Roberta Olbrychta, Roberta Strąkowskiego, Marcina Kałuży, Mariusza Boreckiego i Wacława Wittchena pt. Termografia i spektometria w podczerwieni. Zastosowania przemysłowe.
Monografia poświęcona jest praktycznym zastosowaniom termowizji w podczerwieni, głównie w przemyśle. Praca ta jest wynikiem wieloletnich doświadczeń dwóch zespołów naukowo-badawczych z Politechniki Łódzkiej i z Instytutu Metalurgii Żelaza w Gliwicach. Monografia oprócz aspektu przemysłowego, niesie przesłanie o nowych zastosowaniach kamer termowizyjnych. Jednym z nich jest spektroskopia obrazowa w podczerwieni, realizowana standardowymi kamerami termowizyjnymi.
Książka porusza następujące zagadnienia:
- Widmowy charakter radiacyjny pomiarów temperatury
- Metodyka prowadzenia badań termowizyjnych
- Absorpcyjne systemy do wykrywania i pomiaru stężeń gazów
- Systemy spektralne
- Zastosowania termowizji w hutnictwie żelaza i stali
- Multispektralny system obrazowy do badań żużla stalowniczego
- Błędy i niepewności pomiarów temperatury
Monografia jest kierowana głównie do kadry inżynierskiej polskiego przemysłu, studentów i doktorantów oraz do praktyków i entuzjastów termowizji w podczerwieni. |
Złoty medal na wystawie „GENEVA INVENTIONS 2017” |
Piątek, 14.04.2017 07:40 |
Z przyjemnością informujemy, że wynalazek pt. „Optomechatroniczny sposób bieżącej kontroli jakości obróbki strumieniowo-ściernej” opracowany przez naszego pracownika dr inż. Robert Olbrychta wspólnie z pracownikami Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej został nagrodzony ZŁOTYM MEDALEM na 45 Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Innovations 2017” oraz otrzymał SPECJALNE WYRÓŻNIENIE od Association Russian House for International Scientific and Technological Cooperation. Wynalazek ten chroniony jest europejskim zgłoszeniem patentowym EP 17020114.9 i jest obecnie w fazie komercjalizacji. Gratulujemy!

|
Poniedziałek, 27.03.2017 07:40 |
 Instytut Elektroniki odnowił umowę o współpracy z partnerem technologicznym - firmą Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o. W ramach współpracy firma TME objęła patronatem wybrane laboratoria studenckie i naukowe Instytutu. Laboratoria będą doposażone w urządzenia pomiarowe oraz układy i elementy elektroniczne wykorzystywane w badaniach i dydaktyce. Ponadto firma TME będzie miała możliwość wspierania kształcenia studentów obszarze nowoczesnych technologii.
|
Druga edycja projektu „Program Rozwoju Kompetencji w Politechnice Łódzkiej w obszarze ICT” |
Środa, 18.01.2017 13:04 |
Studentów kończących 5 semestr kierunku „Elektronika i Telekomunikacja” gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w drugiej edycji projektu „Program Rozwoju Kompetencji w Politechnice Łódzkiej w obszarze ICT”, do której rekrutacja właśnie się rozpoczęła.
Celem projektu jest podniesienie kompetencji studentów Politechniki Łódzkiej dwóch ostatnich semestrów studiów I i II stopnia na kierunkach: Informatyka, Elektronika i Telekomunikacja, Mechatronika oraz Fizyka Techniczna z Wydziałów EEIA oraz FTIMS. Projekt jest realizowany w latach 2016 – 2019 i obejmie grupę docelową 246 studentów (3 edycje po 82 beneficjentów).
Uczestnicy projektu realizują projekty zespołowe oraz warsztaty w firmach branży ICT, wizyty studyjne w firmach branży mechatronicznej i ICT, certyfikowane szkolenia zawodowe i językowe a także warsztaty Design Thinking.
Efektem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych, komunikacyjnych i umiejętności pracy w grupie oraz poprawa znajomości języków obcych. Projekt zwiększy szanse absolwentów na podjęcie pracy odpowiadającej ich wykształceniu.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie http://www.ictpower.p.lodz.pl/ . |
|
|
|
<< Początek < Poprzednia 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Następna > Ostatnie >>
|
Strona 25 z 30 |